bahco_sb6m_24_27
bahco_sb6m_24_27_2
bahco_sb6m_24_27_3
bahco_sb6m_24_27_4
bahco_sb6m_24_27_5
bahco_sb6m_24_27
bahco_sb6m_24_27_2
bahco_sb6m_24_27_3
bahco_sb6m_24_27_4
bahco_sb6m_24_27_5
BAHCO SB6M-24-27 socket spanner chrome-plated, length 260 mm, 24 mm x 27 mm
Product description:
  • Double open end wrench in metric sizes
  • Standards: ISO 691, ISO 1085, ISO 10102 and ISO 3318
  • Material: High performance alloy steel
  • U shape shank provides better comfort
  • Open end angle 15º with a slimmer head for more accessibility
  • Large and one-directional size marking for easy identification
  • Chrome plated Micro Matt finishing provides high quality surface
  • Patented U shape design
  • SB = Retail pack on a plastic info card
Key features according to our expert
  • Width across flats 1: 24 mm
  • Length: 275 mm
  • Non-sparking: No
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Surface treatment: Chrome plated
  • Width across flats 2: 27 mm
Specifications / All features
Width across flats 1
24 mm
Length
275 mm
Non-sparking
No
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Surface treatment
Chrome plated
Width across flats 2
27 mm
Thickness mm
7.8 mm
Dimensions mm
24x27 mm
Length mm (l)
260 mm
Second size width mm
53 mm
First size width mm
49 mm
Weight g
293 g
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Reviews about BAHCO SB6M-24-27 socket spanner chrome-plated, length 260 mm, 24 mm x 27 mm